Nie diavola, nie hawajska, nie margherita. ale pizza z figami – to prawdziwa królowa pizz. Słodkie owoce świetnie komponują się w wytrawnymi i słonymi serami. Podana z dużą ilością rukoli i rzodkiewki zamienia się w pyszny lancz.

Czas przygotowania: 10 minut

Pieczenie: 10 minut

Poziom trudności: Bardzo łatwe

Liczba porcji: 2 duże

Najlepsza pizza to taka, do której ciasto leżakowało dwie doby w lodówce, w chłodzie, który hamował pracę drożdży, które mimo to wspaniale spulchniły ciasto. Kto jednak ma czas na taki rarytas, kiedy chęć zjedzenia pizzy pojawia się zazwyczaj nagle jak chęć na przegryzienie batona? Co zrobić w takiej sytuacji?

Można zadzwonić po telepizzę, można lecieć do sklepu i kupić mrożonego gotowca, można też jednak zrobić pizzę samemu, tu i teraz, na poczekaniu, w kwadrans. Jak to możliwe? Jest prosty patent na zrobienie błyskawicznej pizzy. Poniżej znajdziecie dokładny przepis, natomiast w tym miejscu możecie więcej poczytać na ten temat.

Jak odgrzać pizzę

Teraz kilka słów o odgrzewaniu pizzy. Naszą pizzę z figami i 3 serami zrobiliśmy w niedzielę. Jak tylko wystygła, została pocięta na mniejsze kawałki i zapakowana w strunowe woreczki, a następnie zamrożona.
Wieczorem we wtorek pizza trafiła do lodówki, żeby zacząć się rozmrażać. Pewnie jedzenie odgrzewanej pizzy nie wszystkim się uśmiecha, ale są dość proste sposoby, żeby pizza dzień po, smakowała równie dobrze jak zaraz po upieczeniu.

W mikrofali
Sposób najszybszy, ale wymagający uwagi. Pewnie nie jeden raz wyciągnęliście z mikrofali solidnie podgrzany kawałek, z parującym serem, ale ciastem miękkim jak naleśnik, który później twardniał na kamień. Gdzie podziała się jego chrupkość? Przepadła w procesie podgrzewania. Nie wchodząc z naukowe dywagacje, rzecz polega na tym, że gdy temperatura w mikrofali jest zbyt wysoka, cukry zawarte w cieście roztapiaj się, a kiedy przestygną zmieniają ciasto w podeszwę. Można tego uniknąć. Proces roztapiania cukrów rozpoczyna się powyżej 100 st. C. Nie podgrzewaj więc pizzy najwyższej temperaturze, ale niskiej. Trzymaj pizzę w mikrofali 45 sekund, wyjmij, sprawdź, czy jest już ok, ewentualnie powtórz zabieg.

Na patelni
Połóż pizzę na zimnej patelni i zacznij podgrzewać. Kiedy patelnia stanie się gorąca, wlej obok pizzy, łyżkę, dwie wody, przykryj ją pokrywką, podgrzewaj przez 2-3 minuty. Po tym czasie, spód powinien być chrupiący, a góra, pod wpływem działania pary, miękka.

W piekarniku
To najlepszy sposób. Nastaw piekarnik na 180 stopni – to najlepsza temperatura do odgrzewania pizzy i wstaw do środka tackę, kamień do pieczenia pizzy, czy jakiekolwiek naczynie, żeby dobrze się nagrzało. Gdy piekarnik się rozgrzeje, połóż pizzę na nagrzanej powierzchni i podgrzewaj przez 10 minut. Sprawdzaj, czy pizza jest gotowa.

Tyle jesli chodzi o proste patenty. Na szczęście pizza ma to do siebie, że dobrze smakuje również na zimno:)

Polecamy Wam patenty na podgrzewanie pizzy oraz przepis na pizzę z figami – prosty, a bardzo satysfakcjonujący. Nie zapomnijcie o solidnej dawce sałaty do pizzy!

Składniki:

Ciasto

  • 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka jogurtu
  • 1 łyżka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka soli

„Nadzienie”

  • 6-10 fig suszonych lub świeżyć
  • 1 kulka mozzarelli 250 g
  • 1 ser pleśniowy 100 g
  • 1/2 szklanki tartego parmezanu
  • 4 łyżki oliwy
  • Duża garść rukoli
  • Pęczek rzodkiewek
  • Kilka plastrów szynki parmeńskiej (opcjonalnie)
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • Sól i pieprz

 

Przygotowanie:

Krok 1

Rozgrzej piekarnik do 250 stopni.

Zrób ciasto: do dwóch szklanek mąki wsyp łyżkę proszku do pieczenia i łyżeczkę soli. Wymieszaj. Dodaj szklankę jogurtu. Mieszaj drewnianą łyżką, aż składniki połączą się ze sobą. Przełóż na podsypany lekko mąką blat, i zagniataj krótko –tylko tyle żeby ciasto nie zawierało suchych fragmentów mąki.

Krok 2

Podziel ciasto na dwie części, uformuj w kule. Podsyp mąką blat i rozwałkuj jedną część ciasta na cienki placek (grubość zależy od Twoich preferencji, generalnie ciasto może być bardzo cienkie). Posmaruj wierzch dwoma łyżkami oliwy. Wyłóż na ciasto pokrojone w paski figi. Na nich połóż plastry mozzarelli, przerwy między nimi wypełnij pokruszonym serem pleśniowym. Posyp całość połową startego  parmezanu. Wstaw do piekarnika. Piecz 8-10 minut, aż brzegi ciasto mocno zbrązowieją.

Podawaj z  rukolą i pokrojoną w talarki rzodkiewką, skropionymi sokiem z cytryny. Dopraw solą i pieprzem. Na wierzch pizzy możesz wyłożyć plastry szynki parmeńskiej.