Przygotowanie klasycznej lasagni to spore wyzwanie, gdyż trzeba zarezerwować niemało czasu na zrobienie wszystkich sosów. W naszej lasagni czas przygotowania to 15 minut, a nawet mniej. Potem już tylko do piekarnika, z którego po 30-40 minutach wyjmiecie kremowe, pyszne i zdrowe danie.

Czas przygotowania: 15 minut

Czas zapiekania: około 40 minut

Poziom trudności: Dość łatwe

Liczba porcji: 4

Wokół lasagne kontrowersji i znaków zapytania jest więcej niż rzeczy pewnych. Np. powinno się pisać lasagna, czy lasagne? Pierwsza wersja to liczba pojedyncza słowa „lasagna”, druga mnoga. Anglicy wolą mówić lasagna, natomiast Amerykanie lasagne. Włosi? To zależy od regionu. Wydawać by się mogło, że kto, jak kto, ale Włosi powinni wiedzieć jak powinno się prawidłowo nazywać zapiekankę, gdyż w końcu jest to jedna z flagowych potraw cucina Italiano.

Anglicy wymyślili lasagnę

Tyle, że pochodzenie lasagne wcale nie jest takie pewne i do ojcostwa przyznają się – uwaga! – Anglicy. W 2004 r. „The Guardian” napisał, że badania historyczne dowodzą, że lasagna została wymyślona przez nadwornego kucharza króla Henryka II w 1390 r. Nazywała się loseyn. Ambasada włoska w Londynie złożyła oficjalny protest, przedkładając dokumenty, że lasagnię zapiekali neapolitańscy kucharze już w 1341 r.

Jeśli dodać do tego, że korzeni potrawy można doszukać się w starożytnej kuchni greckiej to kociołek robi się już pełny:) Nomen omen, nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa greckiego laganon i rzymskiego lasanum, którym starożytni ochrzcili garnki, kociołki, do zapiekania potrwa. Lasania to raczej technika gotowania niż konkretne danie.

Jakie by nie były początki lasagnie jest to jedna z najpopularniejszych potrwa na świecie. Znana jest głównie w wersji pochodzącej z regionu Emilia-Romana, z sosem podobnym do bolońskiego. Znacznie mniejszą sławą cieszy się odmiana neapolitańska, trudniejsza do wykonania, szalenie bogata i ekskluzywna, z pulpecikami mięsno-serowymi i włoską kiełbasą.

My zachęcamy Was do pysznej, kremowej, zielonej wegetariańskiej lasagni, której przygotowanie, zamiast godziny, zajmuje 15 minut! Potem do pieca na 40 minut i pyszne, lekkie danie gotowe.

Przepis pochodzi z serwisu Seriouseats.com

Składniki:

  • 9 płatów makaronu lasagna
  • Opakowanie szpinaku
  • 1 szklanka mrożonego groszku
  • 1 łyżka tartego czosnku
  • 1 szalotka
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki oleju

Nadzienie

  • Opakowanie riccotty 200 g
  • 1 szklanka tartego parmezanu
  • 2 jajka
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej

Sos beszamel 

  • 2 łyżki masła
  • 1 szklanka mleka
  • Mozzarella 100 g
  • 2 łyżki mąki uniwersalnej
  • Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Krok 1

Rozgrzej na patelni 2 łyżki masła. Wysyp ma tłuszcz posiekaną drobno szalotkę. Smaż 2 minuty. Dodaj czosnek i smaż jeszcze minutę. Włóż na patelnię umyty szpinak. Smaż aż liście zmiękną. Dopraw solą i pieprzem. Wyłóż na sito i dokładnie odciśnij z wody.

Krok 2

Włóż połowę sera ricotta, cały parmezan, 2 jajka i gałkę muszkatołową do misy miksera i zmiksuj na gładką masę. Przełóż masę do osobnej misy. Nie myj malaksera tylko włóż do niego drugą połowę ricotty, szpinak i groszek. Miksuj krótko, tak żeby w masie zostały kawałki groszku. Przełóż zieloną masę do zmiksowanej wcześniej masy serowo – jajecznej i wymieszaj.

Krok 3

Zrób beszamel. Rozgrzej na patelni 2 łyżki masła. Gdy się stopi wsyp na tłuszcz 2 łyżki mąki, mieszaj żeby mąka połączyła się z masłem. Smaż przez chwilę aż zasmażka lekko zbrązowieje i wtedy wlej mleko. Dokładnie rozmieszaj zasmażkę w mleku tak by powstał jednolity krem. Wtedy zacznij do niego dodawać porwaną na kawałki mozzarellę. Mieszaj sos aż ser się w nim rozpuści. Dopraw solą i pieprzem. Sos powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Jeśli jest za rzadki, trzymaj go na ogniu, aż woda z sosu odparuje. Jeśli jest za gęsty, rozrzedź go dolewając mleka.

Krok 4

Zagotuj 2 szklanki wody. Wrzuć do wrzątku płaty lasagni. Gotuj 9 minut. Odcedź, przelej zimną wodą.

Krok 5

Wysmaruj formę do pieczenia masłem. Rozprowadź na dnie warstwę sosu beszamelowego, połóż na nim pierwszą warstwę makaronu, następnie beszamel, potem masę z groszku, szpinaku i sera i znów płaty lasagni. Powtarzaj czynność: beszamel, szpinak z groszkiem i serami. Ostatnia warstwa składa się z makaronu i beszamelu. Przykryj naczynie folią aluminiową.

Krok 6

Rozgrzej piekarnik do 190 stopni. Wstaw lasagnę i piecz 20 minut. Zdejm osłonę z folii i piecz przez  kolejne 20 minut.

Wyjmij z pieca i odstaw na kilka minut do przestygnięcia. Pokrój w kwadraty i podawaj.

Smacznego!