Świąteczne pierniczki z miodem (bez mleka i jajek)

Korzenny zapach pierniczków unoszący się w domu nierozerwanie kojarzy się ze świętami. Wspólne pieczenie pierniczków z dziećmi to doskonała zabawa. Starszaki mogą pomagać wyrabiać ciasto, maluchy wycinać ciastka w wybranych przez siebie kształtach. Po upieczeniu można też wspólnie z dziećmi dekorować pierniczki masami cukierniczymi, albo pomalować je farbkami spożywczymi i udekorować nimi choinkę.

Przepis na te pierniczki znalazłam na blogu Ania gotuje. Zmieniłam go, by pierniczki mogły jeść osoby na diecie bezmlecznej. Do ich przygotowania należy użyć margaryny bezmlecznej lub masła klarowanego. Konsystencja pierniczków jest lepsza przy użyciu masła klarowanego, ale z margaryną także wyjdą pyszne! Ciasto z margaryną trochę trudniej się wałkuje (bardziej się rozwarstwia). Należy wałkować je mocnymi szybkimi ruchami. Nawet jeśli pierniczki wydają się wam kruche to nie przejmujcie się. Po upieczeniu będą super. W wegańskiej wersji tych pierniczków wystarczy zamienić miód na złocisty syrop.

Z podanych składników wychodzi około 60 pierniczków.

Ze względu na miód takie pierniczki można podawać dzieciom, które skończyły 12. miesiąc życia.

Świąteczne pierniczki z miodem (bez jajek i mleka)

  • 2 szklanki mąką pszennej
  • 0,5 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
  • 125 g margaryny bezmlecznej lub masła klarowanego
  • 10 łyżek miodu
  • łyżeczka sody oczyszczonej
  • 2 łyżki kakao
  • skórka otarta z pomarańczy
  • 4 łyżeczki przyprawy do pierniczków (cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, imbir, pieprz)

Margarynę lub masło klarowane rozpuszczamy i studzimy. Mieszamy z miodem i przyprawą piernikową. Pomarańczę szorujemy i sparzamy wrzątkiem. Następnie ścieramy pomarańczową skórkę na tarce o drobnych oczkach.

Do miski przesiewamy mąki z sodą oczyszczoną i kakaem. Dodajemy mokre składniki oraz skórkę pomarańczy i wyrabiamy ciasto. Zbijamy je w kulę, zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Po tym czasie dzielimy ciasto na kilka części. Wyciągamy z lodówki po jednym kawałku, rozdrabniamy i wałkujemy energicznie. Gdy ciasto będzie miało zwartą strukturę i zmieni kolor na ciemny, można wycinać ciastka. Najlepiej używać metalowych foremek, bo można dzięki nim od razu przenieść pierniczki na blachę. Jeśli mamy np. plastikowe foremki ciastka można podważać metalową łopatką, by przełożyć je na blachę do pieczenia.

Pierniczki układamy pozostawiając niewielkie odstępy. Wstawiamy blachę do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez około 10-11 minut. U nas wychodzą 3 blachy ciastek (po około 20 sztuk). Trzeba pilnować, by pierniczki się nie przypaliły, bo zrobią się wtedy gorzkie. Przypalone pierniczki można pomalować i np. ozdobić choinkę.

Sprawdźcie też inne wigilijne przepisy!
Kapusta wigilijna z pieczarkami (idealna dla dzieci)
Wigilijne pierogi dla dzieci (z kapustą i pieczarkami)
Tradycyjna wigilijna zupa grzybowa
Wigilijny barszcz czerwony z uszkami (doskonały dla dzieci)
Kompot z suszu – prosty, tradycyjny przepis
Pasztet z żurawiną
Kruche mini rogaliki makowe
Brownie z fasoli (z lekko orzechową nutą)