Wigilijny barszcz czerwony z uszkami (doskonały dla dzieci)

Wigilijny barszcz to jedna z potraw, którą mogą cieszyć się wszyscy członkowie rodziny, nawet ci najmłodsi. Nie trzeba dodawać do niego sztucznych dodatków czy koncentratów. Wystarczą nam warzywa i buraki. Taki barszcz będzie miał wyrazisty buraczany smak, a aromat przypraw wypełni wam cały dom. Przygotowanie barszczu zaczynamy dzień przed Wigilią. Przed podaniem wystarczy go zagrzać i ostatecznie doprawić. Uszka zamiast z grzybami leśnymi są z pieczarkami, dzięki czemu będzie można je podać także maluchom.

Barszcz z uszkami z tego przepisu można podać dziecku, które skończyło 12. miesiąc życia. Poniżej znajdziecie też przepis, jak przygotować barszcz wigilijny dla niemowlaka wprowadzając tylko drobne modyfikacje. Taki barszcz będzie mogło skosztować nawet 6 miesięczne dziecko.

Wigilijny barszcz z uszkami dla dzieci

Składniki na barszcz czerwony:

  • 5 dużych buraków
  • 3 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1/4 dużego selera
  • kawałek pora (około 15 cm)
  • 2 liście laurowe
  • 5 kulek ziela angielskiego
  • 1 cebula
  • 5 ząbków czosnku
  • sól
  • 1 łyżka octu winnego
  • 2 łyżki majeranku
  • (opcjonalnie) cytryna do smaku

Składniki na uszka wigilijne dla dzieci:

  • 1 szklanka mąki
  • 1/3 szklanki gorącej wody
  • 1/3 łyżeczki soli
  • 1 cebula
  • 250 g pieczarek

Przepis na barszcz wigilijny

Buraki myjemy i zawijamy pojedynczo w folię aluminiową. Wkładamy je do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez około godzinę. Jeśli mamy naprawdę duże buraki możemy ten czas wydłużyć nawet do 1,5 godziny. W trakcie pieczenia można raz je obrócić. Upieczone buraki odwijamy ostrożnie z folii i studzimy. Po wystudzeniu obieramy ze skórki (jeśli buraki są dobrze upieczone to skórka powinna sama z nich odchodzić podczas mycia). Obrane buraki kroimy w kostkę.

Do dużego garnka wlewamy 4 litry wody, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie i zagotowujemy. Do gotującej się wody wrzucamy obraną włoszczyznę i cebulę, dodajemy pół łyżki soli i gotujemy do miękkości warzyw (ok. 40 minut). Wyławiamy warzywa i przyprawy i odkładamy na bok (można je wykorzystać do przygotowania sałatki warzywnej). Do wywaru warzywnego dodajemy obrany czosnek, pokrojone buraki i pół łyżki soli. Zmniejszamy gaz i gotujemy bardzo powoli przez 15-20 minut. Tak przygotowany zaczyn na barszcz czerwony zostawiamy na noc, by nabrał smaku.

Następnego dnia dodajemy do barszczu 2 łyżki majeranku i gotujemy na małym ogniu (barszcz nie powinien się zagotować!). Wyłączamy i doprawiamy solą, 1 łyżką octu winnego i pieprzem do smaku. Gotowe!

Barszcz można podawać czysty lub z dodatkiem buraczków. Nie obejdzie się też bez tradycyjnych wigilijnych uszek.

Jeśli chcecie podać wigilijny barszcz także niemowlakowi to w trakcie gotowania nie należy go solić. Przed dodaniem przypraw (soli, octu i pieprzu) odlejcie porcję dla malucha.

Przepis na uszka wigilijne dla dzieci (z pieczarkami i cebulą)

Cebulę obieramy i kroimy w bardzo drobną kostkę. Pieczarki oczyszczamy i także drobno siekamy. Na patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy cebulę aż się zeszkli. Do cebuli dodajemy pieczarki i dusimy razem około 20 minut. W tym czasie z naszego farszu powinna odparować woda. Farsz doprawiamy solą i pieprzem do smaku.

Mąkę mieszamy z gorącą wodą (taką, by nie parzyła w ręce) i solą, a następnie wyrabiamy ciasto. Odkrawamy po kawałku ciasta i wałkujemy je cienko na stolnicy wysypanej mąką. Pozostałe ciasto powinno leżeć w misce przykryte wilgotną ściereczką, by nie obsychało. Rozwałkowane ciasto kroimy na około 4-centymetrowe kwadraty. Na każdy z nich nakładamy mniej więcej 1/3 łyżeczki farszu i zaklejamy po przekątnej. Długie boki naszego trójkąta „owijamy” wokół palca i sklejamy razem. Uszka możemy zamrozić od razu po przygotowaniu. Układamy je w zamrażalniku na papierze do pieczenia. Możemy je układać warstwowo, przekładając każdą warstwę papierem, by uszka się nie posklejały ze sobą. Gdy zamarzną można je przełożyć do pojemnika.

Zamrożone uszka wrzucamy do wrzącej, osolonej wody i mieszamy, by nie przywarły do dna. Gotujemy dwie minuty od wypłynięcia na powierzchnię.

Sprawdźcie też inne wigilijne przepisy!
Kapusta wigilijna z pieczarkami (idealna dla dzieci)
Wigilijne pierogi dla dzieci (z kapustą i pieczarkami)
Tradycyjna wigilijna zupa grzybowa
Domowy zakwas buraczany (na świąteczny barszcz i do picia)
Kompot z suszu – prosty, tradycyjny przepis
Pasztet z żurawiną
Kruche mini rogaliki makowe
Brownie z fasoli (z lekko orzechową nutą)
Świąteczne pierniczki z miodem (bez mleka i jajek)