KUCHNIA

Amore pomidore, czyli dżem pomidorowy

 

Nie jestem pewna kto jest pomysłodawca tego dżemu, bo kilka lat temu natknęłam się na taki dżem w Lidlu pod hasłem „kuchnia meksykańska”. Lubię od zawsze wynalazki, jak to Misiek określa, i gdy tylko spróbowałam  tego dżemu jeszcze tego samego dnia wróciłam do sklepu i wykupiłam wtedy chyba cały zapas w sklepie, nikt go nie chciał,  a ja się obłowiłam bo był bardzo  przeceniony. Później dżem pomidorowy pojawiał się jeszcze w Lidlu, ale to już  nie było to samo, za słodki, mdły. Niedawno natknęłam si e też na taki dżem w Biedronce, ale tym razem pod hasłem kuchnia portugalska, no i to już absolutnie nie moja bajka, bo od ilości cukru aż mi się zęby kręciły. W tym roku obrodziły mi pomidory na tyle, że postanowiłam poeksperymentować. Udało się, i to nawet bardzo. Dżem  jak to dżem, jest słodki ale na idealnym poziomie słodyczy, a ich smak podkręca cynamon. Można go zrobić z dowolnych pomidorów, użyłam żółtych odmiana „Figiel” i „gruszkowych”, ale czerwone „Malinowe” czy „Bawole serca” będą równie dobre.

Składniki na dwa słoiki 330 ml:

2 kg pomidorów

150-200 g cukru

5 lasek cynamonu

sok z jednej cytryny

Przygotowanie:

W zależności od tego jakich pomidorów użyjesz to pokrój na na pół lub 4 części każdy. Przełóż do dużego garnka (5l), zasyp cukrem i gotuj przez 10 minut.

Po tym czasie przetrzyj całą zawartość garnka przez gęste sito.

Wstaw garnek ponownie na kuchenkę, dodaj cynamon i gotuj na małym ogniu przez około godzinę. Jeżeli chcesz skrócić czas gotowania to możesz zagęścić dżem np. agarem, 10 g będzie wystarczającą ilością. Po prostu wsyp agar do dżemu i przez 3-5 minut gotuj wszystko razem.

Ja w międzyczasie przygotowywałam obiad, więc mogłam sobie pozwolić na dłuższe gotowanie i mieszanie od czasu do czasu. Dżem będzie miał idealna konsystencję bez zagęszczaczy, gdy zredukuje się do 1/3, tak jak wspomniałam u mnie zajęło to małą godzinkę. Wyjmij cynamon z dżemu.

Jeszcze gorący dżem przełóż do wyparzonych słoiczków, zamknij nakrętką i odwróć do góry dnem aż do wystudzenia. W ten sposób dżem się zapasteryzuje.

Smacznego!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *