KULINARNE

Pokrzywa w kuchni czyli odrobina szaleństwa.

pokrzywa właściwości

pokrzywa właściwości

No dobra, może i przesadziłam z tym tytułem. Dla dobra sprawy i dla odrobiny marketignu. Czy pokrzywa w kuchni to szaleństwo? No,  nie wiem. Jeżeli tak, to: zdrowe, ekologiczne i tanie (bez uszczerpku dla portfela). Zwłaszcza jeżeli zrobicie tak jak ja, czyli po prostu pójdziecie gdzieś do pobliskiego lasu na pachtę.

Przyznaję się: zaszalałam (beztrosko) i poszłam na pokrzywy z gołymi rękoma. A co? Do odważnych świat należy. Pokrzyw narwałam całe naręcze… gołymi rękoma. Choć sparzyłam sobie przy tym paluszki… Taki sobie skutek uboczny … nadmiaru odwagi. Ale zawsze to jakaś nauka.

O tym czego jeszcze się nauczyłam i do czego w ogóle można wykorzystać pokrzywy w kuchni (i nie tylko) za chwilkę.

Jeżeli się na to zdobyłam, to za sprawą Gosi z bloga Na piecyku. Bo Gosia co rusz gdzieś w naturę rusza i zbiera: a to mlecze na nalewkę,   a to suszone kwiaty bławatka,  a to płatki róży na zimowe konfitury.

Po prostu pozazdrościłam i nie żałuję. Skoro Polak mądry po szkodzie, podzielę się z Wami kilkoma spostrzeżeniami odnośnie zbierania i wykorzystawnia pokrzywy. Może dzięki temu uda się Wam być mądrymi przed szkodą.

[Tweet “Pokrzywa: zielsko czy nie zielsko?”]

Na co pomaga pokrzywa?

Pokrzywa właściwości.

Pokrzywę można wykorzystać na wiele sposobów: w kuchni, w leczeniu, w kosmetyce. Poniżej znajdziecie przepisy na masło z pokrzywami i na tartę pokrzywową.

  • Bo pokrzywa zawiera białko, dużo chlorofilu, żelazo (i to nawet więcej od słynącego w tym zakresie szpinaku), sole mineralne.
  • Na nasz organizm działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, 
  • zwalcza bóle reumatyczne czy lumbago,
  • pobudza laktację (jest więc dobra dla kobiet karmiących piersią), 
  • wzmacnia organizm przed ciążą (a nawet zalecana jest wspomagająco przy problemach z bezpłodnością – u mnie zadziałała, więcej na ten temat przeczytacie w artykule Naturalne metody na bezplodność. Jak naturalnie zwiększyć szanse na poczęcie dziecka?,
  •  jest dobra na wątrobę, żołądek, czy jelita (np na biegunkę).

Poza tym wszędzie jej pełno, bo opanowuje puste miejsca. Nikt nikogo z takiej pachty nie będzie gonić. A pokrzywa aż się prosi, żeby ją zerwać. Byle nie gołymi rękoma. Bo, oj jak boli. No i byle zrywać ją z dala od spalin.

Do czego można wykorzystać liście pokrzywy?

  • Ogrodnicy uważają pokrzywę za chwast. Ale chyba niesłusznie, zważywszy, że można przygotować z niej wywar do walki ze szkodnikami.
  • W domu pokrzywę można wykorzystać do zup, do tart. Tu z powodzeniem zastępuje szpinak. Po prostu jeżeli macie jakiś przepis ze szpinakiem, to w jego miejsce możecie wrzucić liście pokrzywy.
  • Z pokrzywy można zaparzać herbatki, napary.
  • Można stosować ją do robienia okładów w połączeniu z glinką zieloną. Pocięte liście pokrzywy mieszamy z glinką i pod postacią kataplazmy nakładamy na leczone miejsce. Warto przy tym pamiętać o uaktywnieniu jednego z punktów drenażu (na karku lub w dolnej części brzucha), by wszystkich śmieci z całego organizmu nie ciągnąć właśnie w to bolące miejsce, na którym położyliśmy okład (szczegóły we wpisie Jak przygotować okład z glinki? oklad z glinki?).

Jak zbierać pokrzywę?

Zbieramy tylko młode liście (najlepiej te na szczycie łodygi). Możemy je jeść surowe. Zmieszane z innymi składnikami po prostu przestają piec.

Z powodzeniem możemy dorzucić je do sałatek warzywnych lub przygotować z nich masło pokrzywowe. Przepis poniżej. Przetestowałam i smakowało mi.

Jeżeli chcecie zaszpanować przed znajomymi i udowodnić, że nic nie jest Wam straszne zdradzę Wam sekret:

[Tweet “Jak jeść surowe liście pokrzywy, by nie piekły w buzi.”]

Otóż wystarczy delikatnie zerwać listek pokrzywy, następnie zwinąć go w kulkę i pocierać nią, tak by połamać wszystkie kłujące włoski.

Dlaczego pokrzywa piecze?

To jej mechanizm obronny. Listki pokrzywy pokrywają delikatne włoski. Te włoski bardzo łatwo się łamią, a wtedy nacinają skórę, pod którą przenika mieszanina substancji uczulających.

No i przetestowane przez mnie przepisy. Przepisy z pokrzywą w roli głównej. Pierwszy przepis na szybko.

pokrzywa właściwości

Przepis na masło pokrzywowe.

Przepis wg Francois Couplan.

Potrzebne nam będą: 

  • 300 gramów młodych liści pokrzywy, 
  • 100 gramów masła, 
  • 2 łyżki oliwy z oliwek, 
  • sok z jednej cytryny,
  • 1 główka czosnku, 
  • odrobina soli.

Przepis:

  1. Zmiękczone masło mieszamy z oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, zmiażdżonym czosnkiem i solą. 
  2. Młode liście pokrzywy drobno szatkujemy i dodajemy do uprzednio uzyskanej mieszaniny.
  3. Tak przygotowane masło możemy rozsmarować na kanapkach. Smacznego.

pokrzywa właściwości

Pizza pokrzywowa.

Potrzebne nam będą: 

  • ciasto na pizzę,
  • 500 gramów liści pokrzywy, 
  • 2 jajka,
  • śmietana,
  • sól,
  • pieprz,
  • gałka muszkatułowa.

To trochę taki kryzysowy przepis: prosty, tani, a bardzo pożywny. Idealny na końcomiesiącowe zaciskanie pasa – czy zaciskanie pasa pod koniec miesiąca.

  1. Mieszamy razem: jajka, śmietanę, sól i gałkę muszkatułową.
  2. Starannie  myjemy liście pokrzywy.
  3. Szatukujemy je  bezpośrednio przed samym użyciem, bo liście pokrzywy szybko czernieją.
  4. Mieszamy z uprzednio przygotowaną mieszaniną jaj, śmietany i gałki muszkatułowej.
  5. Rozkładamy ciasto. 
  6. Nakładamy na nie mieszaninę: jaj, śmietany…. Przykrywamy nią ciasto.
  7. Wkładamy do piekarnika na 30 min w temperaturze 180°C.
  8. Serwujemy najlepiej z sałatką (niekoniecznie pokrzywową).

pokrzywa właściwości

POKRZYWA dla urody.

Pokrzywa na włosy i na łupież.

Bo pokrzywa ma także zastosowanie w kosmetyce. Nie darmo na tylu etykietkach szamponów, znajdziemy informację o tym, że zawiera pokrzywę.  Bo pokrzywa stymuluje porost włosów i generalnie pomaga na łupież.

Ale również samodzielnie możemy przygotować sobie samodzielnie taką małą maseczkę na włosy z pokrzywy. Po prostu miksujemu garść liści pokrzywy w 20 cl wody, filtrujemy i nakładamy na skórę głowy.

Tego ostatniego przepisu (na włosy) przyznam się jeszcze nie testowałam. Przyjdzie na niego czas, kiedy znowu napadnie mnie ochota na pachtę na pokrzywy. Niemniej serdecznie polecam ten pomysł (pokrzywowej bezpańskiej pachty).

Tylko nie zapomnijcie o nożyczkach do obcinania liści pokrzywy i jakiś pożądnych rękawiczkach. Co by się nie poparzyć. Zawsze to dobry pretekst do wyjścia w plener i pomysł na smaczny, zdrowy a zarazem ekonomiczny obiad.

Pozdrawiam  serdecznie

Beata

Zapisz się na newsletter i pobierz darmowy ebook EBOOK DESERY I ŚNIADANIA BEZGLUTENOWO – BEZMLECZNE

O AUTORZE

Przez lata zmagałam się z chronicznymi problemami z gardłem, do momentu, kiedy odstawiłam produkty mleczne.

Dzisiaj, uważam, że można mieć zrównoważoną dietę – eliminując z niej produkty mleczne i mączne.

A dieta bezglutenowa – bezmleczna jest najlepszą dietą odchudzającą.

Wszystko jest kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków….

Przez lata wierzyłam, że jestem totalnym beztalenciem sportowym, aż zaczęłam się ruszać.

Wierzę w uzdrowicielską moc glinki zielonej.

Jestem niepoprawną miłośniczką zielonych smoothie.

(13) Komentarzy

  1. Dziękuję Beatka…rozbawiłaś mnie…na pokrzywy z gołymi rękoma ? To musiała być potrzeba chili. Twoja pizza może kryzysowa, ale wygląda fantastycznie. Na pewno spróbuję również masła z pokrzywą. Świetny pokrzywowy wpis. Pozdrawiam :))

    1. Goisu dziękuję. To była potrzeba chwili. Tak mnie jakos natknęło na te pokrzywy na spacerze. Pozdrawiam Beata

  2. Zapomniałam o pokrzywie, a tu takie ciekawe rzeczy wyczytałam 🙂 Bardzo ciekawy post i świetne przepisy. Muszę je koniecznie wypróbować. Pozdrawiam serdecznie 🙂

    1. Sprobuj, mi pokrzywa bardzo smakowała. Może Tobie rowniez podejdzie. Pozdrawiam Beata

  3. Nie używałam pokrzywy w kuchni, ponieważ kiedy piłam z niej napar, to smak i zapach zdecydowanie mnie odstręczał, chyba po prostu nie mój gust kulinarny. Jeszcze suszona jako tako, ale świeża nie do przejścia… Dlatego kupuję sobie co najwyżej pokrzywę w aptece do picia, dla urody 🙂 Pamiętam, że kiedyś ją zbierałam i zauważyłam, że mogą na żyć jakieś owady czy robaczki.

    1. Myslę, że intuicujnie czujemy co jest dla nas dobre. Tobie widocznie pokrzywa nie leży, mi bardzo smakowała. Pozdrawiam Beata

  4. Zgrałyśmy się czasowo, ja też wczoraj nazrywałam pokrzyw ( zainspirowana książką “Dzika kuchnia” Łuczaja). Zrywałam w rękawiczce cienkiej lateksowej, mimo warstwy ochronnej narobiła mi bąbli, nałożyłam drugą parę i było już ok. Parzenie jest bardzo niemiłą kwestią uboczną zrywania pokrzyw. Bez rękawic nie dałabym rady. MOje zbiory zasuszę i będę robić herbatki

    1. Aneto fajny pomysł z herbatkami. Ale to że pokrzywa parzy takie straszne znowu nie jest. Moja mama mowiła mi, że w jej dziecinstwie starsi ludzie polecali chodzenie po pokrzywach komus, kto cierpiał na reumatyzm. A stare babcine metody są bardzo skuteczne. Pozdrawiam Beata

  5. o bardzo fajny post !
    Ja osobiście bardzo lubię pić pokrzywę, jak dla mnie idealne działa na skórę. chociaż na początku jest lekki wysyp, później jest tylko lepiej 😉 a i włosy na pewno skorzystają;)
    Pozdrawiam 😉

    1. Nie darmo wiele szamponow do włosow zawiera wyciąg z pokrzywy. Pozdrawiam Beata

  6. Nie wiedziałam, że to się w ogóle je ;D

    1. Wyprobowałam na własnej skorze i smakowało mi. Pozdrawiam Beata

  7. Pamietam z dzieciństwa, że moja mama zawsze myła włosy szamponem z pokrzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *