Kapuśniak na żeberkach z kaszą jęczmienną

Kochani, bardzo mnie cieszy, że moje zupy wzbudzają aż taki entuzjazm! 
Nie spodziewałam się, że tradycja potrafi jeszcze w dzisiejszych czasach wygrać z nowinkami, a rustykalne gotowanie (czyli moje) będzie na fali!
Zauważam jednak od dłuższego czasu swojego rodzaju "nawrócenie" - sami prosicie mnie o tradycyjne, polskie przepisy - co bardzo mnie cieszy, bo (może się powtarzam), ale staropolska kuchnia jest zdecydowanie najbliższą mojemu sercu ... :) 
Zdecydowanie (w moim odczuciu) nastąpiło "przejedzenie" wszelkimi nowinkami, co również raduje moje serduszko, bo na moim blogu znajdziecie sporą ilość tradycji, której tak ostatnio poszukujecie. 
Specjalnie dla Was zatem przygotowałam kolejną tradycyjną zupę - jesienny kapuśniak, z kiszonej kapusty, na żeberkach i z dodatkiem boczku wędzonego. Z kaszą jęczmienną, całkiem jak u mojej Mamy. 
Tym razem zupełnie nie odeszłam od tradycji mojego rodzinnego domu - proponuję Wam zatem kilka łyżek mojej życiowej historii na Waszych talerzach... Mam nadzieję, że ta historia Was urzeknie... :)


Składniki:
8 sztuk żeberek wieprzowych 
30 dkg boczku wędzonego 
½ (można więcej) dużego słoika kapusty kiszonej z grzybami leśnymi  
lub kapusty kiszonej z marchewką oraz kilka suszonych grzybów leśnych (wcześniej namoczonych)
1 duża cebula
5 – 6 łyżek stołowych kaszy jęczmiennej 
3 średnie marchwie
1 duża pietruszka
1 mały seler lub ½ dużego selera
4 liście laurowe
5 – 6 ziaren ziela angielskiego
3 średnie ząbki czosnku
domowa Vegeta i Maggi (ewentualnie suszony lubczyk)
garść majeranku
pieprz 


Wykonanie:
Żeberka wieprzowe umyj, następnie pokrój na kawałki i zalej zimną wodą. Zagotuj i zdejmij powstałe szumy. Obierz i umyj warzywa (oprócz cebuli), dodaj do wywaru wraz czosnkiem (z łupinami, rozgnieć go tylko dłonią) i wszystkimi przyprawami. Zmniejsz gaz i gotuj, aż mięso i warzywa zmiękną. 
Gotowy wywar odlej na sicie, następnie zagotuj ponownie i wsyp do niego kaszę, gotuj na małym ogniu do czasu, aż kasza zmięknie. W tym czasie pokrój boczek w drobną kostkę, podsmaż go na patelni wraz z cebulą pokrojoną w piórka. 
Dodaj następnie całość do wywaru wraz z kapustą. Podgotuj chwilę, jeśli kapusta wyda Ci się za twarda (ja mojej nie musiałam już gotować, zależy to od producenta). Dopraw ewentualnie ponownie całość do smaku. 
Smacznego!



Komentarze