Domowe ogórki kiszone

Nareszcie piękna pogoda, zapowiada się także równie cudowny weekend, co nakręca mnie baaaardzo pozytywnie! 
Wiedziałam, kiedy pozwolić sobie na urlop hihihi! :)
Ale zanim urlop, to mnóstwo pracy w kuchni, bo trzeba pomyśleć o zimie ... Brrr ... 
Będzie cudownie w grudniu otworzyć słoik własnych ogóreczków, zrobić sałatkę czy zupę ogórkową ... Zatem do roboty, bo samo się nie zrobi! :)


Osobiście najbardziej uwielbiam ogórki z dużą ilością chrzanu, są wyraziste w smaku, z delikatną nutką chrzanowej ostrości. Wkładam też do słoików spore ilości czosnku i kopru - tego nigdy za mało! :) Jeśli macie to szczęście i posiadacie własną działkę (albo dobry ryneczek w okolicy) koniecznie włóżcie do słoików także liść wiśni, czarnej porzeczki lub dębu. Wasze ogórki będą jeszcze wspanialsze! :)


Co zrobić, aby ogórki "się udały"? Czyste i dobrze umyte słoiki (najlepiej wyparzone) to podstawa. To samo tyczy się nakrętek - najlepiej kupić za parę groszy nowe albo wybrać tylko takie, które są nieuszkodzone i nie posiadają śladów rdzy. 
Niestety - najwięcej zależy od samych ogórków. Najlepiej, żeby były kupione ze "sprawdzonego źródła" bez sztucznych nawozów i innych podłości. Jeśli takowego nie macie - zawsze wybierajcie ogórki twarde jak kamienie, jędrne, o ładnej skórce i widocznych kolcach. Dobrym sposobem jest też poprosić o przekrojenie ogórka - miąższ powinien być twardy i zwarty a przede wszystkim przylegać ściśle do pestek. Jeśli zauważycie przy pestkach małe ubytki w postaci dziurek - nie kupujcie ich, bo z zaprawy wyjdą "kapcie."


Składniki:
ogórki gruntowe
sól kamienna (na 1 litr wody 1 czubata łyżka stołowa)
czosnek
korzeń chrzanu
koper
liść dębu, wiśni lub czarnej porzeczki

Wykonanie:
Do kiszenia nie obieraj chrzanu oraz czosnku, tylko dokładnie umyj i pokrój na kawałki. 
Na dnie słoików ułóż przyprawy. Układaj ogórki w słoikach pionowo, jaśniejszym końcem do góry. Poprzekładaj je ząbkami czosnku, kawałkami chrzanu i koprem, włóż do słoika jeden lub dwa liście wiśni, dębu czy czarnej porzeczki - nie żałuj niczego! :)
Zalej je następnie gorącą wodą z solą i odstaw do ukiszenia. 
Po 5-6 dniach słoiki pasteryzuj przez około 2 minuty. 
Zapasy na zimę gotowe! 
Smacznego! :)


Komentarze