Ciasta/ Ciasta biszkoptowe

Biszkopt genueński

Biszkopt genueński to biszkopt pieczony z dodatkiem masła. Po upieczeniu trzeba go rzucić w formie na podłogę, dzięki temu biszkopt nie opadnie i będzie płaski. W swoim składzie nie zawiera proszku do pieczenia, rośnie dzięki ubitym jajkom, które wcześniej muszą być ogrzane w ciepłej wodzie. Jest bardzo delikatny, miękki i puszysty w środku.

biszkopt2biszkopt

Biszkopt genueński

Drukuj przepis
Czas gotowania: 30

Składniki

  • Biszkopt:
  • -6 dużych jajek (bez rozdzielania na białka i żółtka)
  • -150 g drobnego cukru do wypieków
  • -1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • -170 g mąki pszennej
  • -40 g masła

Przygotowanie

Biszkopt:

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Jajka (w całości, w skorupkach) pół godziny wcześniej włożyć do gorącej wody by się ogrzały; wystudzoną wodę w razie konieczności wymieniać. Mąkę przesiać, odłożyć.

Masło roztopić, wystudzić do temperatury pokojowej.

Formę tortownicę o średnicy 23 – 24 cm wysmarować masłem (samo dno) i wyłożyć papierem do pieczenia.

Do misy miksera wbić ogrzane jajka, wsypać cukier i wanilię. Ubijać (końcówkami miksera do ubijania piany z białek) na najwyższych obrotach miksera do momentu uzyskania jasnej, puszystej masy, która nawet potroi swoją objętość. Mikserem planetarnym masa jajeczna powinna być ubijana od 7 – 10 minut, mikserem ręcznym od 10 – 15 minut. Masa podnoszona na mieszadle miksera powinna opadać lekko w postaci wstążki na resztę ciasta i pozostawać na jej powierzchni przez kilka dobrych sekund.

Do masy jajecznej przesiać mąkę, w trzech turach, mieszając delikatnie rózgą kuchenną do połączenia. Podczas ostatniego mieszania dodać wystudzone masło (wymieszane wcześniej z 1 łyżką masy jajecznej), delikatnie wymieszać.

/Uwaga: mieszamy bardzo delikatnie! Biszkopt rośnie tylko dzięki ubitym jajkom, jeśli zniszczymy wprowadzone do masy jajecznej podczas ubijania pęcherzyki powietrza – ciasto nie wyrośnie./

Masę przelać do tortownicy i wyrównać szpatułką.

Piec w temperaturze 175ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw, suchego patyczka. Biszkopt powinien być ładnie zarumieniony i sprężysty przy dotyku. Po upieczeniu biszkopt w formie wyjąć natychmiast z piekarnika i z 30 – 40 cm opuścić go na podłogę (w formie). Dzięki temu biszkopt nie opadnie, pozostanie płaski.

Po wystudzeniu przejechać ostrym nożem z piłką pomiędzy biszkoptem i formą, uwolnić go z formy. Przekroić na 3 blaty.

Może Ci się spodobać również

2 komentarze

  • Reply
    Konczi i Szpileczka
    20 sierpnia 2014 at 21:45

    Mniam taki piękny biszkopt upiec to też niezła sztuka

    • Reply
      Marta
      2 września 2014 at 13:56

      Taki biszkopt z dodatkiem masła piekłam pierwszy raz. Z małą obawą, że może mi nie wyjść. Ale wyszedł i to bardzo dobrze 🙂

    Zostaw komentarz

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.