Drugie danie

Tarta z pieczarkami, szpinakiem i karmelizowanym czosnkiem…

IMG_1422

Cześć i czołem ;) Wracam do Was po świątecznej przerwie troszkę jeszcze rozleniwiona, ale gotowa do pracy :) Mam nadzieję, że zdążyliście już trochę odpocząć po świątecznych smakołykach, bo ja powoli dochodzę do siebie i, choć lekki ciastowstręt mam nadal, planuję dla Was całą masę pyszności. Głównie dietetycznych oczywiście, bo wypada chociaż przez kilka dni poudawać, że się jest na diecie, jak wszyscy ;P

Ponieważ na ciasta na razie ochoty nie mam, a w domu wciąż znajduję poupychane w szafkach słodycze i inne takie, moja coroczna poświąteczna „dieta” stoi pod wielkim znakiem zapytania. Co poradzić, że tak lubię jeść i nie umiem sobie odmówić chociaż kawałeczka, jeżeli mam na coś ochotę? W końcu nie wszyscy musimy wyglądać, jak modelki Victoria’s Secret, prawda? ;)

W każdym razie ciast na razie nie piekę, a słodkości wszelakich planuję unikać przynajmniej do końca tygodnia (no wiecie, cele trzeba sobie wyznaczać realne ;P), więc postanowiłam  powyżywać się trochę kulinarnie przy obiadach. I tak na dobry początek upiekłam wczoraj przepyszną tartę, na którą „smaka” miałam już przed świętami, ale gdzieś pomiędzy pierogami a śledziem zwyczajnie zabrakło mi czasu.

Kruchy spód w tej tarcie pokryty jest warstewką mojego ulubionego sera cheddar, szpinakiem i pieczarkami. Prawda, że brzmi smakowicie? Do tego słodko-słony, delikatnie kwaśny karmelizowany czosnek oraz kremowy sos, który śmiało możecie odchudzić nieco dodając mleka lub rzadkiego jogurtu naturalnego zamiast kremówki.

Chociaż przygotowanie składa się z kilku etapów, tak naprawdę całość jest bardzo prosta, a zagniatając ciasto na spód dzień wcześniej, możecie sobie oszczędzić nieco czasu. Do tego tarta świetnie smakuje odgrzana w kuchence mikrofalowej lub rozgrzanym do 150ºC piekarniku. Wystarczy kilka minut i gotowe :)

Jeżeli nie jesteście przekonani do karmelizowanego czosnku, możecie ten etap pominąć i po prostu dodać czosnek do podsmażanych grzybów. Czasami jednak warto spróbować czegoś nowego. Piotrek nie zawsze dobrze przyjmuje kulinarne nowości, a tym razem nie narzekał ;)

Polecam :)

IMG_1412

*na podstawie tego przepisu

Składniki na spód:

  • 300g mąki pszennej
  • 185g niesolonego masła
  • 150 – 180ml zimnej wody
  • duża szczypta soli (można pominąć)

Karmelizowany czosnek:

  • 3 główki czosnku
  • 1 łyżka oliwy
  • 1 łyżka octu balsamicznego
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 1 łyżeczka suszonego rozmarynu
  • 1 łyżka syropu klonowego
  • sól i pieprz do smaku

Nadzienie:

  • około 400 – 500g pieczarek (dałam jasne i ciemne)
  • 1 łyżka masła lub oliwy
  • 2 szklanki świeżego szpinaku
  • 170g sera cheddar startego na tarce o dużych oczkach
  • 3 duże jajka
  • 1/2 szklanki gęstego jogurtu greckiego
  • 1/2 szklanki śmietany kremówki
  • sól i pieprz do smaku (dałam około 2 łyżeczki soli i 1 łyżeczkę pieprzu)

Wykonanie:

Zacznij od przygotowania spodu. Mąkę umieść w dużej misie, dodaj posiekane masło i przesiekaj nożem lub rozetrzyj pomiędzy palcami, aż powstanie coś na kształt kruszonki. Stopniowo dodawaj wodę i zagnieć jednolite ciasto.

Przełóż ciasto na blat lub stolnicę i rozwałkuj na grubość kilku milimetrów, na rozmiar nieco większy od wymiarów formy (tak, żeby można było nim wyłożyć również brzegi formy). W razie potrzeby podsypuj delikatnie mąką.

Gotowe ciasto przenieś do wysmarowanej masłem i oprószonej mąką formy. Najłatwiej zrobić to owijając ciasto delikatnie wokół wałka. Ułóż ciasto w formie, dociskając je ostrożnie do dna oraz zagłębień w bokach formy i nożykiem (lub rolując wałkiem po brzegu formy) odetnij jego nadmiar. Ponakłuwaj ciasto widelcem i wstaw na minimum 1 godzinę do lodówki.*

Podczas gdy ciasto się chłodzi, zajmij się przygotowaniem pozostałych składników. Czosnek obierz, umieść w małym rondelku i zalej osolonym wrzątkiem. Gotuj przez 2 – 3 minuty, aż zacznie mięknąć, po czym odcedź.

Rondelek wytrzyj do sucha i na średniej mocy palnika rozgrzej w nim 1 łyżkę oliwy. Wrzuć czosnek i podsmażaj, mieszając od czasu do czasu, aż czosnek zacznie się przyrumieniać. Dodaj ocet balsamiczny, wodę oraz przyprawy i zagotuj. Gotuj przez 10 – 12 minut, po czym dodaj syrop klonowy i gotuj przez kolejne kilka minut, do momentu, gdy płyn prawie całkiem wyparuje i stworzy coś w rodzaju syropu, oblepiającego czosnek. Zdejmij z ognia i odstaw na bok.

Pieczarki oczyść dokładnie i pokrój w niezbyt cienkie plastry.

Na patelni rozgrzej tłuszcz (masło lub oliwę) i podsmażaj partiami przygotowane wcześniej grzyby, aż się zarumienią. Zdejmuj z patelni i odsączaj na papierowym ręczniku. Pamiętaj, żeby nie wrzucać wszystkich grzybów na raz na patelnię, bo zamiast usmażyć, udusisz je i nie zezłocą się.

Schłodzony spód ciasta przykryj dokładnie papierem do pieczenia, zakrywając też brzegi. Na wierzchu rozsyp równomiernie kulki ceramiczne, fasolę lub groch i piecz pod takim przykryciem przez około 15 minut w temperaturze 180ºC.

Po tym czasie ciasto wyjmij z piekarnika i ostrożnie zdejmij papier razem z obciążeniem. Na dnie rozsyp równo tarty ser, na to wyłóż szpinak, a następnie podsmażone pieczarki.

Jajka roztrzep z jogurtem oraz kremówką i dopraw do smaku. Tak przygotowaną mieszankę wylej na ser oraz warzywa, a na wierzchu porozkładaj karmelizowany czosnek.

Wstaw całość ponownie do piekarnika i piecz przez kolejne 30 – 40 minut, aż wierz się zetnie i zacznie nabierać koloru. Przd podaniem przestudź lekko.

Smacznego :)

IMG_1439

*Im lepiej schłodzone ciasto kruche, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie się kurczyć w piekarniku. Możesz ciasto przygotować dzień wcześniej i zostawić w lodówce na noc.

4 myśli na temat “Tarta z pieczarkami, szpinakiem i karmelizowanym czosnkiem…

Dodaj komentarz