Włoskie świętowanie Bożego Narodzenia w 7 punktach

1. Choinka (Albero di Natale). Pierwszą choinkę bożonarodzeniową we Włoszech udekorowała na Kwirynale królowa Małgorzata Sabaudzka.
Zgodnie ze zwyczajem choinkę ozdabia się już 8 grudnia, a rozbiera 6 stycznia. Najpopularniejszym drzewkiem używanym w tym celu jest świerk pospolity.
Poza bombkami i gwiazdą, choinkę przybiera się także m.in. bakaliami, zabawkami i ozdobami z masy solnej.

2. Szopka (Prespe). Już w 1223 roku w miejscowości Greccio w Lacjum powstała pierwsza żywa szopka. Pomysłodawcą był ponoć sam św. Franciszek z Asyżu.
Ulica San Gregorio Armeno na starym mieście w Neapolu uchodzi za najsłynniejsze „centrum” szopkarstwa w całej Italii.

3. Wigilia (Vigilia). We Włoszech nie ma tradycji dań typowo wigilijnych. Co do zasady jada się postnie, a uroczysta rodzinna kolacja wypełnia czas oczekiwania na pasterkę.

bti

4. Boże Narodzenie (Natale). W każdym regionie uroczysty posiłek ma inną formę. Od północy na południe podawane są rozmaite dania począwszy od knedli przez mięsne tortellini aż po sycące lasagne. W trakcie jedzenia otwierane są także prezenty. W dniu dzisiejszym najpopularniejszym i powszechnie serwowanym deserem jest panettone.
Tradycyjnymi życzeniami są: „Buon Natale” i „Felice Natale”.

5. Św. Szczepana (Santo Stefano). Podobnie jak w Polsce drugi dzień świąt wypełniają spotkania rodzinne i wspólne ucztowanie.

6. Kolędy (Canti Natalizi). We Włoszech istnieje zwyczaj wspólnego śpiewania kolęd. Jedną z najpopularniejszych z nich jest pieśń „Tu scendi dalle stelle” skomponowana w 1754 roku przez Alfonsa Liguori. Pierwotnie wykonywano ją w dialekcie neapolitańskim, jednak w połowie XIX wieku jej przetłumaczenie na klasyczny język włoski zalecił papież Pius IX. Jej tekst to:

Tu scendi dalle stelle, o Re del cielo,
E vieni in una grotta al freddo e al gelo.
E vieni in una grotta al freddo e al gelo.

O Bambino mio Divino,
Io ti vedo qui a tremar;
O Dio Beato!
Ah, quanto ti costò l’avermi amato !
Ah, quanto ti costò l’avermi amato !

7. Świeto Trzech Króli (Objawienie Pańskie – Epifania del Signore). We Włoszech dzień zamykający główny okres świąteczny. W nocy wiedźma Befana pozostawia dzieciom prezenty, a w ciągu dnia po raz kolejny rodziny zasiadają do suto zastawionego stołu.

bti

Buon Natale a Tutti Voi!

3 uwagi do wpisu “Włoskie świętowanie Bożego Narodzenia w 7 punktach

Dodaj komentarz