Przejdź do głównej zawartości

Wegetariańskie pierożki na parze

Pierożki, jakie wymyśliłem do pulpetów rybnych, gdyż podanie ich po prostu z frytkami wydało mi się zbyt prostym rozwiązaniem. Przepis na rybno-grzybowe kuleczki podam niedługo, gdyż zarówno one jak i pierożki mogą służyć za całkiem niezłą przekąskę same w sobie. 

Składniki:
Ciasto:
140g mąki pszennej
ok. 125ml ciepłej wody
szczypta soli
Farsz:
Pół dorodnego pora
5 sporych liści kapusty pekińskiej
pieprz, sos sojowy
szczypta imbiru
Sos:
5 łyżek sosu sojowego
ćwierć łyżeczki imbiru
3 łyżeczki drobno posiekanego pora (jasno zielona część)
kilka kropel soku z cytryny

Przygotowanie:
Mąkę przesiewamy do miski i partiami dodajemy wodę mieszając, a potem ugniatając jednolite, sprężyste ciasto. Odstawiamy je do lodówki na jakieś 30 minut.

Pora kroimy w półplasterki, kapuste szatkujemy. Rozgrzewamy w rondelku trochę oleju i podsmażamy warzywa, aż zmiekną. Przyprawiamy w międzyczasie odrobiną sosu sojowego, pieprzu i imbiru.
Składniki sosu łączymy ze sobą i odstawiamy do lodówki, żeby smaki się połączyły

Ciasto dzielimy na porcje, rozwałkowujemy cienko na posypanej mąką stolnicy. Szklanką wycinamy kółka średnicy około 6cm. Delikatnie je rozciągamy i nakładamy niecałą łyżeczkę farszu. Zwijamy brzegi do góry formując coś na kształt mieszka.

Pierożki gotujemy na parze (w parowarze, lub używając koszyczka do gotowania na parze) około 5 minut.
Jeśli jednak nie dysponujecie takim wynalazkiem, nie ma problemu, na bank gdzieś w kuchni jest durszlak. Wystarczy nalać wody do garnka i doprowadzić ją do wrzenia. Durszlak układamy na garnku tak, by poziom wody nie dotykał sitka i przykrywamy całość pokrywką. Ja osobiście użyłem sitka do głębokiego smażenia i zadziałało koncertowo.
Podajemy z przygotowanym sosem, maczając w nim pierożka tuż przed zjedzeniem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Serowe kulki

Smakowita przekąska na imprezę, albo zamiast prażonej kukurydzy do dobrego filmu. Składniki: 400g sera żółtego (ja użyłem Goudy) 1 i 1/2 szklanki bułki tartej 2 jajka 2 łyżeczki chilli w proszku sól i pieprz Przygotowanie: Ser ścieramy na tarce o drobnych oczkach, dodajemy jajka, bułkę tartą, paprykę oraz sól i pieprz do smaku. Wyrabiamy jednolitą masę i lepimy niewielkie kuleczki. Smażymy na głębokim oleju na złoty kolor i wykładamy na papierowy ręcznik do osuszenia.

Ciasto marchewkowe z jabłkiem

Marchewka była używana jako składnik wypieków już w średniowieczu. Biorąc pod uwagę fakt, że cukier był wówczas towarem drogim i trudno dostępnym, a zawartość cukru w marchewce jest znacznie wyższa niż w jakimkolwiek innym warzywie (poza burakiem cukrowym), stosowano ją, by wzbogacić smak deserów.  Ciasto marchewkowe przeżyło renesans w Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej jako konsekwencja racjonowania żywności. W latach sześćdziesiątych moda na ciasto marchewkowe ogarnęła Stany Zjednoczone. Niskobudżetowy produkt szybko zyskał sympatię Amerykanów i stał się jednym z popularniejszych deserów dostępnych w większości kafejek i restauracji. W 2005 roku ciasto marchewkowe z kremową glazurą znalazło się na piątym miejscu w rankingu – przygotowanym przez amerykańską organizację Food Network – najpopularniejszych dań lat siedemdziesiątych. Tradycyjnie podawane z białą glazurą, z której zrezygnowałem, bo ciasto jest dość słodkie dla mnie i Haneczki.  Składniki: 250g marc

Khobz - marokanskie chlebki

Tradycyjne marokańskie chlebki podawane do każdego posiłku. Używane często zamiast sztućców do nabierania zup, warzyw, mięs i sosów. Tradycyjnie pieczone w opalanych drewnem, glinianych piecach. W różnych regionach dodaje się do nich rozmaitych rzeczy, zależnie od własnych upodobań i przeznaczenia chlebków.  Składniki: 300g mąki pszennej 50g mąki kukurydzianej 300ml wody torebka drożdży instant łyżeczka soli łyżeczka cukru łyżeczka mielonej słodkiej papryki 1 1/2 łyżki oleju 1 jajko Przygotowanie: 60g mąki mieszamy z solą, cukrem, wodą i drożdżami. Przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia. Gotowy, wyrośnięty rozczyn mieszamy z resztą mąki, mąką kukurydzianą, papryką i olejem. Wyrabiamy ciasto, aż zacznie odchodzić od ręki. Przykrywamy i pozwalamy rosnąć przez około 20 minut. Dzielimy na 12-15 porcji, formujemy w dłoniach małe chlebki, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i smarujemy rozmąconym jajkiem. Pieczemy w 200 stopniach około 10-12 minut.